2021. január 5., kedd

A kert stílusa

A kertünk stílusa sokféle lehet. Erdőkert, konyhakert, franciás formális, falusi virágoskert, vagy japánkert, és még több tucatnyi más. A legjobb persze, amikor az ember magának alakítja ki a stílust, és ez csak akkor megy, ha személyesen és úgy csinálja, hogy neki tessen. Ez így egyszerűnek hangzik, és valamennyire az is (mondhatni, kézenfekvő), de nyilván meg kell ismerni hozzá néhány alapvető dolgot. 

Az egyik legfontosabb ilyen aspektus a beültetni kívánt növények mérete és habitusa. Szörnyen tud zavarni, amikor egy kertészetben nem jelölik rendesen az eladásra kínált növényeket. Márpedig így nem tudja a vevő, hogy mire számítson: hogy az adott növényke mekkorára és milyenre fog nőni 3, 4, vagy akár 10 évesen (mellesleg az átlagméreteket 10 évre ill. 20 évre szokás megadni, de persze 100 év alatt minden óriásira nő, még a törpecserjék is). Volt már olyan is, hogy vörös oszlopos bükköt vettem ősszel ('Dawyck Purple') és tavasszal kiderült, hogy sárga levelű oszlopos. Mondanom sem kell, hogy a dizájnnak lőttek.      

Régebben nagyon sokat fájt a fejem az ültetési távolságok miatt, de aztán felfedeztem a felhősövényt, amit a saját képemre alakítva és nem csak örökzöldekre, hanem lombhullatókra kiterjesztve kulisszás elrendezésnek hívok. Olyan lesz az összhatás, mintha színházi díszletekre nézne az ember különböző megfigyelő pontokból. Ennek a cottage gardeningre hajazó elképzelésemnek a végeredménye olyan, mintha kihajtható képeskönyvet nézegetnék. Nem nyírom a cserjéket, fákat formára, hanem hagyom, hogy elnyerjék természetes habitusukat. Metszeni csak ágemeletre metszek vissza, mérettartás végett. Mindez nyilván nem való azoknak, akik nem szeretik a vadas, ligetes stílust. Az évelő gyomok elnyomásának is kiváló módja egyébként.

Mutatok néhány képet a jobban sikerült próbálkozásaim közül. Ezeken nagyjából látszik, mit is akarok létrehozni.




A fenti rész ősszel, egy másik szögből.



Évelőkkel is lehet, sőt!





Megférnek egymással a Hosták és Camassiák békességben - hátulról egy yaku rhodi is befigyel.



És konténerekkel sem lehetetlen!



Senki sem magányos, senki sem "szoliter", és mégis!





A sokféle "szoliter" különbözőségében is egymást erősíti.



Mindig, minden irányban van mit nézni, és minden sarokban megbúvik valami érdekesség.



A hatás sokszor olyan, mintha egy színes erdőcskében, vagy arborétumban sétálnánk, csak kicsiben


-- E' meg mifene? Erdő? 
-- Hát... aha!
 


Kerti mocsár műanyag kacsával :)



Ha ennél az összeállításnál annak idején szigorúan nézem a zanót méretét, és nem zsúfolom ide, akkor kimarad ez a romantikus áradás, tolulás.



A művi elemek is fontosak lehetnek -- a Mahonia bealeit itt egy madáritató kút támogatja (azóta már fölébe nőtt, és konkrétan a kútra támaszkodik, félig betakarja, egyre jobban néz ki).




Ki az az elvetemült, aki a házfalat is teleülteti? Na jó, van ott is némi távolság, de nem sok.



Összefonódások


Ezen a képen legalább háromféle gyomnövény is van -- megtaláljátok, melyek azok?



Az egyik kedvenc sarkom, még újkorában


Van egy híres angol házi kert (a Gardeners Worldben többször is mutatták), ahol a tulajdonosok kb. 3x annyi főként törpe termetű növényt zsúfoltak össze, mint amennyit javasolni szoktak. Azóta nem aggódom ezen, csak ültetek, és inkább 2-3 év múltán átrendezek, ha nem jön be a számításom. Persze a Four Seasons Gardenben is mindent megmetszenek évente legalább kétszer, de az év többi részében csak gyönyörködnek benne. 

https://blogoftwogardens.com/2018/10/25/four-seasons-garden-autumn/

Azt azért tudni kell, hogy az én homokomon kb. fele olyan gyorsan nő minden, tehát a környezet is alkalmasabb a zsúfolásra, mint egy fekete öntéstalajjal vagy barna erdőtalajjal megsegített telken, ahol néhány év alatt Godzilla méretűre nőnek a növények.

Végezetül néhány weboldal, amelyeket eddig megbízhatónak találtam növényméreteket és leírásokat illetően:

A Missouri Botanical Garden növénykeresője 

Milan Havlis kertészetének növénykeresője


És így néz ki, méretekkel, USDA zóna infóval, és részletes leírással.

Az American Conifer Society oldala tű- és pikkelylevelűekre

A Helpmefind oldal rózsákra vonatkozó szekciója 

A 'Rugelda' rózsa találata a Helpmefindon. Látható, hogy a sok infó mellett még az is ott van, hogy mit kereszteztek a hibrid megszületéséhez, amiből sok minden kiderülhet az újonnan kapott fajta tulajdonságaira vonatkozóan.

A J. C. Raulston arborétum oldala

Future Forests

Az Oregon State University tájkertészeti nővénylistája

És a Flora Wonder Blog, amely nélkül -- nemes egyszerűséggel -- ma nem lennék az, aki vagyok.